Yanıtla: Turnuvalarda Telefon ve Kulaklık Kullanımı Hakkında

#31723
Yılmaz ÇAlık
Katılımcı

Turnuvalarda teknolojik alet kullanımının suistimale neden olduğu ve bu yönde örneklerinin çoğaldığı artık bilinen bir gerçektir.

Turnuva organizatörleri her ne kadar üst araması yapamasa da, hem TGOD tarafından hem de turnuva organizasyon ekibi tarafından yapılacak ilan ve duyurular ile turnuvada oyuncularının teknolojik aletlere erişimi engellenebilir.

Turnuvaya gelen izleyici ve diğer unsurların go tahtasının fotoğrafını çekmeleri engellenebilir.Oyuncuların oyunun devamı esnasında teknolojik aletleri kullanması zorunlululuk ve izin dahilinde hakemlerin refaketinde sağlanabilir. Bu durumun ihlali maçta hükmen yenilgi yahut daha başka bir ceza ile yaptırıma tabi tutulabilir. Tekrarı halinde diskalifiye ve turnuvalara katılım hakkının kısıtlanması düşünülebilir.

Bunun dışında turnuva alanında ya da dışında oyuncuların, diğer kişiler ile oyun tahtasını incelediklerinin tespiti halinde ya da başka bir ihlalin tespiti halinde de yine yukarıdaki yaptırımlar uygulanabilir.

Oyuncuların müzik dinlemeye olan ihtiyaçları, turnuva alanına girişlerin oyuncular dışında engellenmesi ve mutlak olmasa da sessizliğin sağlanması ile giderilebilir. Oyunculardan da bu şartlarda kısmen oluşacak gürültüye katlanmaları ve makul bir ses seviyesi ile oyun oynamalarının doğal olduğu konusunda bilinçlenmeleri beklenebilir.

Telefon yahut diğer teknolojik aletlerin oyun alanı dışında toplanması ve muhafazası çeşitli sorunlara sebebiyet verebilecektir. Bunun için teknolojik aletlerin oyun masasına konulacak bir kutu içerisine konulması sağlanabilir. Oyun sürerken bu kutulardan cihazların alınması yasaklanabilir. Alınması halinde yaptırım uygulanabilir. Bu sayede üst araması ya da cihaz toplamak gibi işlemlere de gerek kalmayacaktır. Turnuvalar için maliyetli de olsa kutu hazırlanması ve bu şekilde ya da başkaca şekillerde bu amaçta kullanılmaya başlanılması sorunlarımızı çözecektir.

Tüm bu yasaklamalar ve sterilizasyon işlemlerinin, daha sağlıklı, dedikodudan ve şüphelerden uzak bir turnuva geçirilmesi için gerekli olduğunu düşünmekteyin.