Türkiye Üniversiteler Arası Takım Go Ligi Başlıyor

TGOD 

Ülkemizde gelişimini sürdüren Go, özellikle yeni oyuncuların Go camiasına dahil edilmesi kapsamında, en büyük desteği üniversite topluluklarından almaktadır. Başka bir deyişle üniversite toplulukları go oyununun altyapısı konumundadır. Bu gerçeğe dayanarak üniversiteler arası düzenlenecek olan bir lig ile,  hem üniversite topluluklarının kendi içlerinde bütünleşmesi hem de üniversiteler arası kaynaşmanın da sağlanacağı bir ortamda alttan gelen oyuncu sayısını arttırmak ve mevcut oyuncuların kendilerini geliştirmesi amaçlanmaktadır.

Üniversite toplulukların takımlarını belirleyip TGOD’a bildirme tarihleri en geç 31 Ocak‘tır.

Organizasyonun Kapsamı: Organizasyon, hedefleri doğrultusunda sadece üniversite takımlarını kabul edecektir. İstisnai durumlar ileride belirtilecektir.(bkz. Kurallar vi.)

Kurallar:

 • i. Takım kadrosunda en az 8 en çok 12 oyuncu ismi bildirilmelidir.
 • ii. 8-9 oyunculuk takımlar kadrolarında en fazla 2 mezun oyuncu, 10-11 oyunculuk takımlar kadrolarında en fazla 3 mezun oyuncu, 12 oyunculuk takımlar ise takımlarında en fazla 4 mezun oyuncu bulundurabilirler.
 • iii. 8-9-10 kişilik takımlar kadrolarında en az 2 çift haneli kyu seviyesinde oyuncu, 11-12 kişilik takımlar ise en az 3 çift haneli kyu seviyesinde oyuncu bulundurmalıdırlar.
 • iv. Bir üniversite 8-12 arası oyuncuya sahipse oyuncular harici takımlarda bulunma hakkına sahip değildir. Aksi takdirde başvurular onaylanmayacaktır.
 • v. Kendi üniversitelerinin takımına girmelerinde herhangi bir kriter engeli olmayan oyuncular üniversitelerinin takımına dahil olmak zorundadırlar.
 • vi. Üniversiteler kriterleri sağladıkları sürece birden fazla takımlar turnuvaya katılabilirler
 • vii. Yukarıda belirtilen kriterler sebebiyle kendi üniversitesinin takımına katılamayan oyuncular karma takımlara katılma hakkına sahip olacaklardır.
 • viii. Her maç 4 oyun üzerinden oynanacaktır.
 • ix. Maç kadrosu listesinde 4 oyuncunun ismi belirtilmelidir.
 • x. 4 oyunculu maç listesinde en fazla 1 mezun oyuncu, en fazla 1 dan seviyesinde oyuncu, en az 1 çift haneli kyu seviyesinde oyuncu bildirilmelidir ve 4. masada çift haneli kyu seviyesinde oyuncu bulunması zorunludur.
 • xi. Oyuncular 1. masadan 4. masaya doğru seviyeleri büyükten küçüğe doğru dizilecek şekilde oturmalıdırlar.
 • xii. Takımlardaki her oyuncu en az 1 kere maç yapmak zorundadır.
 • xiii. Maçlar online olarak KGS ‘de Türk Odası’nda oynanacaktır.
 • xiv. Maçlar handikapsız, 6.5 puan komi ile oynanacaktır.
 • xv. Süre sistemi 60 dakika + 10 dakika/25 taş byo-yomi şeklinde olacaktır.
 • xvi. Oyuncular maç süresi başladıktan sonraki ilk 45 dakika içinde hamle yapmamaları halinde hükmen mağlup sayılacaklardır.
 • xvii. Maç sonucunda rakibine karşı 3 veya 4 masada kazanan takım galip sayılacaktır.
 • xviii. İkişer galibiyet alınması durumunda maç berabere bitmiş sayılacaktır.
 • xix. Galibiyetler 2 Maç puanı (MP), beraberlikler 1 MP, malubiyetler ise 0 MP değerindedir.
 • xx. Her bir masa galibiyeti takımlara 1 Oyun Puanı (OP) kazandıracaktır.
 • xxi. Puanlamalar aşağıda belirtilen öncelik sırasına göre yapılacaktır. Beraberlik durumlarında bir sonraki kritere göre sıralama düzenlenecektir.
 1. Maç Puanları
  2. Toplam Oyun Puanları
  3. Sırasıyla 1. 2. 3. 4. Masa Oyun Puanları
  4. Söz konusu iki takım arasındaki maç sonucu
  5. Söz konusu iki takım arasında yapılan maçta 1. masa sonucu

ÖRNEK TAKIM YAPILANMASI

Takım Kadrosu

 1. Oyuncu (*dan) (Mezun)
  2. Oyuncu (*dan)
  3. Oyuncu (*kyu) (Mezun)
  4. Oyuncu (*kyu)
  5. Oyuncu (*kyu)
  6. Oyuncu (*kyu)
  7. Oyuncu (**kyu)
  8. Oyuncu (**kyu)

Maç Kadrosu

 1. Masa: 1. Oyuncu
  2. Masa: 4. Oyuncu
  3. Masa: 6. Oyuncu
  4. Masa: 8. Oyuncu

Yukarıdaki takım yapılanması sayesinde takımın 2. 3. 5. ve 7. oyuncuları çeşitli sebeplerden uygun olmasalar da takım maç kadrosu kriterlerin uygun bir kadro ile maçlara çıkabilir. Bu yapılanma sadece örnektir ve takımlar bu şekilde yapılanmak zorunda değillerdir. Kurallar kısmında belirtilen kriterlere uyan her takım turnuvaya katılma hakkına sahip olacaktır.

Recommended Posts

17. Hacettepe Go Turnuvası Kayıtları Açılmıştır

2006 yılında beri geleneksel olarak her sene düzenlenmekte olan Hacettepe Go Turnuvası’nın 17.si, bu sene 4-5 Mayıs 2024 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü Camlı Kafeterya’da yapılacaktır. Tüm go oyuncularını turnuvada görmeyi bekliyoruz. Kayıtlar ve turnuva hakkında detaylı bilgi için mesajın devamındaki linki kullanabilirsiniz. https://www.tgod.org.tr/17-hacettepe-go-turnuvasi/

TGOD 

12. Smyrna Go Turnuvası Ön Kayıtları Açıldı

İzmir’in en yüksek katılımlı turnuvalarından biri olan İzmir Go Turnuvası, bu yıl 24-25 Şubat 2024 tarihlerinde Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecektir. Turnuva hakkında detaylı bilgi ve ön kayıt için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. https://goizm.org.tr/12-smyrna-go-turnuvasi/

TGOD 

Eşleştirme Operatörü ve Hakem Eğitimi

2024 senesi pilot uygulama olmak üzere, 2025 yılı itibariyle profesyonel hakem ve eşleştirme operatörü sistemine geçilecektir. Türkiye Go Derneği (TGOD) olarak bu geçiş sürecini en etkin ve düzenli bir şekilde yönetebilmek adına Hakem ve Eşleştirme Operatörü Eğitimi düzenliyoruz. Eğitim tarihi: 27 Ocak 2024 Cumartesi, 10.00-18.00 Son başvuru tarihi: 25 Ocak 2024 Perşembe, 23.59 Eğitmenler: Barkın […]

TGOD