2. Türkiye Demir Go’cu Turnuvası

TGOD 


19-23 Şubat
tarihlerinde düzenlenecek olan
2. Türkiye Demir Go’cu Turnuvası’na hoşgeldiniz! Turnuva’ya 18 Şubat 23:59’ye kadar kayıt olabilirsiniz, bu tarihten itibaren turnuvaya katılım yapılamayacaktır. Turnuva KGS Türk Odası’nda gerçekleşecektir. 

İsviçre Eşleştirme Sistemi. Her 6 saatte bir 1 tur, 5 günde toplam 20 oyun. Dayanıklılık Demir Go’cu Turnuvası’nda başarılı olmanın anahtarıdır!

Turnuva birincisi Demir Go’cu ünvanı ile birlikte 2022 TGOD Takvimi’nde yer alan tercih ettiği 1 turnuvaya (eğer turnuvalarda katılım ücreti uygulanacak olursa) ücretsiz katılma hakkı kazanacaktır.

Tüm turlara katılanlar 2022 TGOD Takvimi’nde yer alan seçtikleri 1 turnuvaya ücretsiz katılım hakkı kazanacaktır. 

Oyuncuların standart turnuvalarda olduğu gibi ve Go oyununun ruhuna uygun olarak, maç sırasında herhangi bir yazılı Go materyali (kitap, joseki sözlüğü, ölüm-yaşam problemi, vs..) kullanmamaları, başka bir oyuncudan yazılı veya sözlü yardım almamaları ve ayrıca hiçbir surette akıllı Go programlarında destek almamaları beklenir. Maç sırasında veya sonrasında herhangi bir desteğin / yardımın tespit edilmesi veya şüphe oluşması durumunda TGOD Yönetim Kurulu (YK) durumu değerlendirecek olup, yukarıda bahsedilen kuraldışı durumlardan birini tespit etmesi durumunda oyuncuya YK tarafından, turnuvadan ihraç etmek ve oyuncunun süreli ve süresiz olarak, düzenleyici ve destekleyici derneklerin turnuvalarından men edilmesi olarak örneklendirilebilecek ancak bununla da sınırlı olmayan yaptırımlar uygulanabilir.

Turnuva Kuralları 

Süre sistemi : 30 Dakika Ana süre + 5 X 30 Saniye Japon Byo-yomi’si. ( 30dk+5X30sn) 

Komi : 6,5

Turlar 6 saat aralıklıdır. 5 gün günde 4 tur. 15 tura kadar pas isteyebilirsiniz, böylece günde sadece bir tur oynasanız bile yine de katılabilirsiniz! Bu turnuvaya katılmak için toplamda en az 5 tur oynamalısınız.

15 dakika içinde maçına katılmayan oyuncular hükmen mağlup kabul edileceklerdir.

Oynayamayacağınız turlar için lütfen pas isteyiniz: Lütfen turnuva web sayfasına gidin, sağ üstteki “buradan pas talep edebilirsiniz” bağlantısını tıklayın. Bir tur başladığında KGS’de çevrimiçi iseniz ve pas istemediyseniz, turda oynamalısınız.

İsviçre Eşleştirme Sistemi

İsviçre sisteminde; her turda oynarsınız, elenme yoktur. Eşleşmelerde seviyenin önemi yoktur. Her galibiyet için bir puan ve her bye* için yarım puan alırsınız. En yüksek puana sahip oyuncu kazanır. Puanlarda eşitlik varsa, beraberlik SOS (rakiplerin puanlarının toplamı) ile bozulur. Hala bir eşitlik varsa SODOS (yendiğiniz tüm rakiplerin puanlarının toplamı) ile bozulur.

Eşleştirmeler

Turnuvanın her turunda, sistem oyuncuları eşleştirir. Eşleşmeler tamamen otomatiktir. Eşleştirme sistemi aşağıdaki kriterlere göre çalışır. 

– Zaten birbirleriyle oynamış oyuncuları eşleştirmekten kaçınır. ( Bazı özel durumlarda mümkün olmayabilir. )

– En yüksek puana sahip oyuncuları eşleştirmeye çalışır.

*Tek sayıda oyuncu varsa, sistem birine bye vermek zorunda kalır. Düşük puana sahip bir oyuncuyu seçmeye çalışır, ancak aynı kişiye birden fazla bye vermekten de kaçınmaya çalışır.

KGS Turnuva sayfası: http://www.gokgs.com/tournInfo.jsp?id=1222

 

Recommended Posts

12. Smyrna Go Turnuvası Ön Kayıtları Açıldı

İzmir’in en yüksek katılımlı turnuvalarından biri olan İzmir Go Turnuvası, bu yıl 24-25 Şubat 2024 tarihlerinde Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecektir. Turnuva hakkında detaylı bilgi ve ön kayıt için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. https://goizm.org.tr/12-smyrna-go-turnuvasi/

TGOD 

Eşleştirme Operatörü ve Hakem Eğitimi

2024 senesi pilot uygulama olmak üzere, 2025 yılı itibariyle profesyonel hakem ve eşleştirme operatörü sistemine geçilecektir. Türkiye Go Derneği (TGOD) olarak bu geçiş sürecini en etkin ve düzenli bir şekilde yönetebilmek adına Hakem ve Eşleştirme Operatörü Eğitimi düzenliyoruz. Eğitim tarihi: 27 Ocak 2024 Cumartesi, 10.00-18.00 Son başvuru tarihi: 25 Ocak 2024 Perşembe, 23.59 Eğitmenler: Barkın […]

TGOD 

2024 Turnuva ve Etkinlik Takvimi Çağrısı

2024 Turnuva ve Etkinlik Takvimi ÇağrısıTürkiye Go Derneği (TGOD) olarak 2024 yılı içinde düzenlenecek olan turnuvalar ve etkinlikler için başvurular açılmıştır. Etkinliklerin TGOD takviminde yer alması için organizatörlerin başvurularını bekliyoruz. 2024 Yılı ile turnuva sistemimizde bazı değişiklikler yaptık. Aşağıdaki bağlantıdan ilgili yönergelere ulaşabilirsiniz. Başvurularınızı iletisim@tgod.org.tr adresine 10 Ocak 2024 tarihine kadar göndermenizi rica ederiz. Lütfen […]

TGOD