Avrupa Go Federasyonu Üyelik Aidatı hk.

TGOD 

Değerli Go Oyuncuları,

Türkiye olarak 1996 yılından beri üyesi olduğumuz Avrupa Go Federasyonu ( European Go Federation,”EGF” ) olağan genel kurulunda alınan son kararla birlikte üyelik aidatlarının hesaplanma sistemini değiştirmiş bulunmaktadır. Kuralların detaylarını* açıklayıp karışık bir metinden kaçınmak adına direkt bu değişikliğin Türkiye açısından sonucunu belirtmek istiyoruz.Önceki kurala göre ödenen yıllık ortalama bedel, gerek dernek bütçesinden gerekse bir kaç üyemizin cebinden ödemesi ile tolere edilebilecek bir seviyedeydi. Lakin bu bedel 2021 senesi için 834€’ya yükseldi ve yeni kurala istinaden seneye de benzer bir bedel geleceği öngörülmektedir. Bu bedel derneğin ve/veya destek olacak kişilerin bütçesini ciddi anlamda aşmakta ve ödemeyi imkansız hale getirmektedir.

Bu duruma çözüm olarak, Türkiye’de yapılacak ve Avrupa Go Veritabanına ( European Go Federation, ”EGD” ) girilecek turnuvalarda 10kyu ve üzeri (9k,1d vb. ya da 1100 ve üzeri GoR seviyesi) tüm oyunculardan yılda bir kere olmak üzere 75TL alınmasına karar verilmiştir. Bu ücret girilecek ilk turnuvada alınacak olup, daha sonraki turnuvalarda tekrar alınmayacaktır.

Örneklerle açıklamak gerekirse bu ücret şu şekilde ifade edilebilir:

  • 03-04 Eylül’de gerçekleşecek olan Antalya Turnuvası’nda bu ödemeyi yapan oyuncular, İstanbul Uluslararası ve Alpar Kılınç’ı Anma Turnuvalarında tekrar bu ödemeyi yapmayacaktır. (Sadece turnuva ücretini ödeyeceklerdir)
    İstanbul’da gerçekleşen handikaplı/handikapsız baskın turnuvaların EGD’ye girilmesinin talebi durumunda 10k üzeri tüm oyuncuların bu ücreti ödemeleri gerekmektedir.
  • Pandemi döneminde yapılan ve EGD’ye girilen Online AntiviralTurnuvalar benzeri online turnuvaların da EGD’ye girilmesi talep edilmesi durumunda bu sürece tabidir.
  • Bir önceki turnuvasında 11kyu-12kyu olarak giren ve başarılı bir turnuva geçiren bir oyuncu diğer turnuvaya seviye yükseltip 10kyu olarak girmek istemesi halinde (ya da seviyesinin 1100 GoR üzerinde olması durumunda) bu ücreti ödemek durumunda kalacaktır.

EGD’ye girilecek turnuvalar için bu ücreti ödemek istemeyen oyuncular maalesef turnuvaya alınmayacaktır.
Avrupa Go Federasyonu olağan genel kurulu bu sene yaz aylarında olduğu için TGOD aktif üyelerinden de bu ücreti almak durumundayız, lakin seneye aktif üyelerden bu ücretin alınmaması planlanmaktadır.

Bu yıl için çözümü hayata geçirene kadar risk almamak adına Avrupa Go Veritabanına ( European Go Federation, ”EGD” ) turnuva girişlerini durdurmuştuk, yıl içindeki gelecek turnuvalara katılan kişilere göre geçmişe dönük girişlerin de yapılması planlanmaktadır. Sürecin maddi ve organizasyonal açıdan sıkıntı oluşturmaması adına, girilecek turnuvalar sadece TGOD onaylı hesaptan girilecek olup, diğer hesapların silinmesi talep edilecektir.

Peki neden bu federasyonlara üyeyiz? Bu noktada bir şehirde bulunan yerel oyuncuların organizasyonlarını gerçekleştirmesi ve yasal resmiyet kazanarak gerek maddi gerek işgücü anlamında birleşmesi amacıyla kurulan derneklerden başlamak anlamayı kolaylaştıracaktır. Derneklerin çalışması sonucu Alpar Kılınç’ı Anma Turnuvası ve Uluslararası İstanbul Turnuvası gibi Türkiye’nin ve Avrupa’nın büyük turnuvalarını organize edebilmekteyiz. Türkiye Go Oyuncuları Derneği olarak ülkemizi yurtdışında temsil etmekte ve bu yerel derneklerin organizasyonları sonucunda ülkemizi yurtdışında temsil edecek oyuncuları seçebilmekteyiz.

EGF (ve diğer bir üye olduğumuz kuruluş olan IGF) uluslararası federasyonlardan Türkiye’nin temsil edildiği iki tanesidir. Bu organizasyonlar ülkeler arası iletişimin kurulması, daha büyük çaplı ortak çalışmaların yapılması amacıyla faaliyet göstermektedir. EGF altında kurulan ve turnuvaların girilerek oyuncuların seviyelerinin takip edildiği EGD sistemi ise oyuncuların gelişimlerini gözlemlemek ve kişisel motivasyonlarını artırmak adına oluşturulan ve EGF üyelerinin kullanımına açık olan bir veritabanıdır. Yönetim Kurulu üyelerinden önce birer Go oyuncusu olarak, bu yılki yapılan turnuvaların hiçbir yerde gözükmüyor olması dahi üzüntü yaratmakta iken, Go’nun gelişmesini isteyen herkesin bu veritabanının ve Türkiye’nin temsil edilmesini sağlayacak üyeliğin devam ettirilmesinin önemini anlayacağına dair hiç şüphemiz yoktur.

*Konuya dair bilgi almak isteyenler iletisim@tgod.org.tr adresine taleplerini iletebilirler.

Recommended Posts

12. Smyrna Go Turnuvası Ön Kayıtları Açıldı

İzmir’in en yüksek katılımlı turnuvalarından biri olan İzmir Go Turnuvası, bu yıl 24-25 Şubat 2024 tarihlerinde Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecektir. Turnuva hakkında detaylı bilgi ve ön kayıt için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. https://goizm.org.tr/12-smyrna-go-turnuvasi/

TGOD 

Eşleştirme Operatörü ve Hakem Eğitimi

2024 senesi pilot uygulama olmak üzere, 2025 yılı itibariyle profesyonel hakem ve eşleştirme operatörü sistemine geçilecektir. Türkiye Go Derneği (TGOD) olarak bu geçiş sürecini en etkin ve düzenli bir şekilde yönetebilmek adına Hakem ve Eşleştirme Operatörü Eğitimi düzenliyoruz. Eğitim tarihi: 27 Ocak 2024 Cumartesi, 10.00-18.00 Son başvuru tarihi: 25 Ocak 2024 Perşembe, 23.59 Eğitmenler: Barkın […]

TGOD 

2024 Turnuva ve Etkinlik Takvimi Çağrısı

2024 Turnuva ve Etkinlik Takvimi ÇağrısıTürkiye Go Derneği (TGOD) olarak 2024 yılı içinde düzenlenecek olan turnuvalar ve etkinlikler için başvurular açılmıştır. Etkinliklerin TGOD takviminde yer alması için organizatörlerin başvurularını bekliyoruz. 2024 Yılı ile turnuva sistemimizde bazı değişiklikler yaptık. Aşağıdaki bağlantıdan ilgili yönergelere ulaşabilirsiniz. Başvurularınızı iletisim@tgod.org.tr adresine 10 Ocak 2024 tarihine kadar göndermenizi rica ederiz. Lütfen […]

TGOD