Eşli Go

WPGA: www.worldpairgo.org

AGA: www.usgo.org

EGF: www.eurogofed.org/pairgo

Eşli Go, Go Oynamanın Eğlenceli ve İlginç Bir Yoludur

Eşli Go, biri kadın biri erkek olmak üzere iki oyuncudan oluşan takımlarla oynanır. 1990 yılında Hisao Taki tarafından icat edildi. Büyük bir hızla; ulusal ve uluslararası birçok turnuvada popüler olarak oynanan yeni, resmi bir go çeşidine dönüştü.

Tarihsel olarak, yüzlerce yıldır var olan, iki tarafta da birden fazla oyuncunun olduğu go’ya Rengo diyoruz. Rengo, sosyal ortamlarda, sıklıkla kutlama etkinliklerinde yaygın olarak oynanıyordu ve oynanmaya da devam ediyor. En iyi profesyonel go oyuncularını da içeren, çok sayıda ciddi uluslararası şampiyona müsabakalarında da görüldüğü üzere Eşli Go, “eğlencesine oyun” durumunun ötesine geçiyor.

Eşli Go oyunun büyüsü, ne zaman birden fazla oyuncu oyuna dahil olduğunda ve oyuncuların fikir alışverişinde bulunmasına izin verilmediğinde, yeni oyun fikirleri ortaya çıkınca hissedilir. Eşli Go oyununda her bir oyuncu uyum içinde oynamalı ve oyunu kazanmak için partneriyle konuşmadan anlaşmaya çalışmalıdır. Oyun boyunca her oyuncu partnerinin düşünme derinliğini ve oynama tarzını öğrenmeye başlar. Bu yüzden Eşli Go oyundaki daha düşük seviyedeki oyuncunun oyunu öğrenmesi için bir öğrenme aracıdır aynı zamanda.

Kurallar – Eşli Go’ya Özgü Bir Şeyler Var

Eşli Go’da özel bir kural var. Bu da oyunda kaba tutum ve davranışlardan kaçınılmasıdır. Karşılaşmanın mekanı ve giyilen kıyafetler standart bir turnuvadakinden daha şık olmalıdır. (Erkekler için kravat ve ceket giyilmesi tavsiye edilir.) Şık giyime teşvik için En Şık Giyim ödülü bütün Eşli Go turnuvalarında gelenekseldir. Eşli Go oyunu Go’yu daha sosyal bir aktivite haline getirmek ve kadın oyuncuları da turnuvalara çekmek için Japonya’da 1990 yılında oynanmaya başlamıştır. Kıyafet kuralları, turnuvaları daha çekici kılmak için konulmuştur.

Kaynak: https://www.eurogofed.org/pairgo

>>> 2018 TÜRKİYE EŞLİ GO TURNUVASI