Yanıtla: Turnuvalarda Telefon ve Kulaklık Kullanımı Hakkında

#31655
Berkant Aras
Katılımcı

Merhaba,

Telefon ile turnuva alanına girilmesinin yasaklanması durumunda toplanacak telefonların güvenliğini (kayıp/çalıntı/hasar) nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz? Zira telefonu evde bırakıp turnuvaya gelme gibi bir lüksümüz yok, şehir dışında çoğu zaman turnuva alanını bulabilmek için bile telefonumuzu kullanıyoruz.

Turnuva alanına girerken telefonların toplandığı durumda dahi insanlar üzerinde yedek telefon taşıyabilir ve bunu tuvalet gibi yerlerde kullanarak yapay zeka aracılığıyla rahatlıkla hileye başvurabilirler.

Yapay zeka uygulamaları, çalışan bir akıllı telefon dışında başka bir şeye ihtiyaç duymamaktadır, çevrimdışı çalışmaktadırlar. Tuvalet molası sayısına bir sınırlama getirmek de bir çözüm değildir, bir hamle bile oyunun gidişatını oldukça değiştirebilmektedir.

Turnuva alanındaki insanların üzerinde telefon olup olmadığının tespitini nasıl yapmayı düşünüyorsunuz? Turnuvaya katılım şartı olarak insanları üst aramaya zorlamak yasalara aykırıdır. Her organizatör metal dedektör edinmeli ve turnuva alanına giriş çıkışlarda kontrol mü etmeli?

Yukarıdaki önlemlerin alınmadığı taktirde, sadece kulaklıkla müzik dinlemenin engellenmesi durumunda alınan bu önlem hileyi engelleme konusunda göstermelik bir tedbir olmaktan öteye geçebilir mi?

Bu tür katı önlemler, hileye başvurmanın oldukça yaygın olduğu görüşünün benimsemesine ve bundan ötürü insanları hileye teşvik etmesine sebep olabilir mi? Oyundaki yenilgisini, rakibinin hileye başvurması sonucu olduğunu düşünmesi ve sonraki oyunlarda/turnuvalarda kendisinin hileye başvurmasına neden olabilir mi?

Teşekkürler.