Yanıtla: Turnuvalarda Telefon ve Kulaklık Kullanımı Hakkında

#31837
Gezgin Gocu
Katılımcı

Merhaba,

Halen nispeten küçük bir topluluk olduğumuzu, gerektiğinde birbirimize ulaşabilecek durumda olduğumuzu ve haberlerin çok hızlı yayılabildiği bir ortamda olduğumuzu hatırlatarak başlamak isterim. Özdisiplin ve kendini kontrolün ön planda olduğu, bunların ısrarla vurgusunun yapıldığı bir oyun kültüründe şaşıp hata yapan 3-5 kişi çıkarsa ya da kötü niyetli 1-2 kişi olursa diye yüzlerce go oyuncusunun oyun ya da turnuva keyfinden çalmasına izin verilmesine karşıyım. Bu aynı zamanda güven ortamını sarsan, oyunculara “biz size güvenmiyoruz” diyen bir yaklaşım olur.
Artık hayatlarımızın ayrılmaz birer parçası haline gelmiş ve telefondan daha fazlası, banka, ulaşım kartı hatta kimlik yerine geçen akıllı cihazların rakip oyuncuyu rahatsız etmeyecek ve turnuva huzurunu bozmayacak şekilde kullandırılmasına izin verilmesi taraftarıyım. https://www.tgod.org.tr/forum/baslik/turnuvalarda-telefon-ve-kulaklik-kullanimi-hakkinda/#post-31722 Aymel’in yorumundaki telefonun ekranı görülecek şekilde konması kaydıyla sessizde tutulması maddesine katılıyorum. Bugün bütün telefonlarda rahatsız etmeme modu bulunuyor.

Kulaklık ve telefon bulundurulması konusunda çevreyi rahatsız etmemek dışında bir kısıtlama olmamalı.

Hile konusuna gelince. Oyunculara yük olması pahasına en az 120-200 hamlenin kaydedilmesi ve sonuç bildirimi sırasında eşleşme masasına/organizatörlere/hakemlere teslim edilmesi istenebilir. Bunlar daha sonra oyunculardan biri hakkında şikayet olması ya da şüphe oluşması halinde oyunların analiz edilebilmesi için faydalı birer belge oluşturur. Hile yaptığı kesin tespit edilen oyuncu ömür boyu resmi turnuvalardan men edilir, güveni suistimal eden kişiye tekrar güvenilmesi neredeyse imkansız. Kuvvetli şüphe bulunan oyuncu bir süre (1 yıl mesela) takip listesine alınır ve oyunları ayrı bir hakem tarafından izlenip kaydedilir. Ayrı emek gerektiğinden oyuncu getirdiği yük dolayısıyla turnuvaya yüksek katılım bedeliyle katılır. Bir oyuncu 3 defa takip listesine alınırsa men yaptırımı uygulanır. Bu oyuncuların varsa Dernek üyelikleri de tüzüğün ilgili maddeleri uyarınca sonlandırılabilir.

Esenlikler!